خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى ٢٠٠ هزار دهقان در کشور تخم اصلاح شدۀ گندم توزيع ميگردد

براى ٢٠٠ هزار دهقان در کشور تخم اصلاح شدۀ گندم توزيع ميگردد

Sep 18, 2017 - 17:12

کابل (پژواک، ٢٧ سنبله ٩٦): وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى مى گويد که ده هزار متريک تن تخم اصلاح شدۀ گندم را که از سوى اتحاديۀ توليد کنندۀ تخم، در بدل شش ميليون دالر خريدارى شده، براى دوصد هزار دهقان در سراسر کشور توزيع خواهد کرد.

قرارداد خريدارى گندم يادشده، امروز بين اسدالله ضمير وزير زراعت، مالدارى و آبيارى و عبدالقادر سادات رييس اتحاديۀ مذکور در کابل به امضا رسيد.

وزير زراعت گفت که شش ميليون دالر يادشده، از بودجۀ انکشافى وزارت ياد شده پرداخته ميشود.

او افزود که تخم اصلاح شده براى ٢٠٠ دهقان در ٣٤ ولايت کشور توزيع خواهد شد.

محمد اکبر وزير رييس غله جات وزارت زراعت، به پژواک گفت که اين وزارت، به رييس جمهور پيشنهاد نموده که تخم هاى يادشده را با ٤٠ درصد سب سايدى، به دهاقين توزيع نمايد؛ اما تاکنون در اين مورد پاسخى دريافت نکرده است.

وزير زراعت گفت که ده هزار متريک تن تخم، در ٤٠٠ جريب زمين کشت ميشود و با کشت تخم هاى اصلاح شده، سطح توليد گندم ٣٠ درصد بلند خواهد رفت.

ضمير افزود: "در ١٣ سال گذشته، اولين بار است که قرارداد خريدارى تخم به وقت معين عقد مى گردد و انشاءالله که تخم هاى يادشده به منظور کشت گندم، به وقت معين به دهاقين توزيع خواهد شد."

کشت گندم خزانى در افغانستان، در ماه ميزان صورت مى گيرد.

 عبدالقادرسادات مسوول اتحاديۀ توليد کنندۀ تخم هاى زراعتى در افغانستان گفت که اين نهاد، سال گذشته ايجاد شده و ١٣٠ شرکت تخم هاى زراعتى در آن عضويت دارند.

او افزود که شرکت هاى يادشده از يک و نيم دهۀ گذشته بدينسو، در ٢٨ ولايت کشور فعاليت دارند.

غلام فاروق مجروح نمايندۀ مردم هرات در ولسى جرگه، در نشست امروزى از وزارت زراعت خواست که تخم هاى يادشده را به افراد نيازمند در مناطق دوردست توزيع نمايد؛ چرا که به گفتۀ او، تجارب نشان داده که همچو کمک ها اکثراً به افراد مستحق در مناطق دوردست نمى رسد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement