خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت باید مشکل حملات راکتی پاکستان را از طریق دیپلماتیک حل کند"

"حکومت باید مشکل حملات راکتی پاکستان را از طریق دیپلماتیک حل کند"

Nov 20, 2017 - 16:29

کابل (پژواک،٢٩عقرب ۹۶): شمارى از فعالانى مدنى، در اعتراض به  حملات راکتى پاکستان بر ولایت کنر، طی گردهمایی درکابل، از حکومت خواستند تا از طریق دیپلماتیک این مشکل را حل نماید.

به اساس گزارش ها، نظامیان پاکستان طی هفت روز گذشته، بیش از ۱۵۰۰ راکت بر ولسوالی های سرحدی کنر پرتاب کرده اند، که صد ها خانواده آواره و ده ها تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند.

اين فعالان مدنى که شمار آنها  به یک صد تن ميرسيد، صبح امروز درصحن مسجد عيدگاه تجمع نموده  شعارهاى "پاکستان حرکات شیطانی ات را بس کن "،" مرگ به پاکستان " و" پاکستان سمبول وحشت در جهان می باشد" سرميدادند.

نصیر احمد اخترزی رییس نهاد "اراده و تغییر افغانستان" که به نمايندگی از ديگران درنمايش گردهمايي صحبت ميکرد، گفت که نظام تروریست پرور پاکستان، بزرگترین ناقض حقوق بشر در سطح جهان می باشد.

وی از رهبران حکومت وحدت ملی خواست که سیاست خارجی خود را در برابر پاکستان تغییر دهند و به خاطر جلوگیری از حملات راکتی نظامیان آن کشور، اقدام نمایند.

حمیده وردک رییس نهاد "روند عدالت" سخنران ديگر اين گردهمايى، امضای تفاهمنامه امنیتی میان حکومت افغانستان و ایالات متحدۀ امریکارا ناقص خواند.

وى به پژواک گفت: ( باید امریکا به اساس این تفاهمنامه، افغانستان را در بخش امنیت و اقتصاد همکاری نماید؛ اما برعکس امریکا مطابق هیچ ماده این تفاهمنامه عمل نکرده است.)

خانم وردک،  درادامه صحبت هايش گفت که باید در قسمت پیمان امنیتی حکومت افغانستان با ایالات متحده امریکا، تجدید نظر صورت گیرد؛ زیرا این تفاهمنامه هیچ تاثیر مثبتی در کشور نداشته است.

از سويی هم امین ځاځی یکی دیگر از فعالان سیاسی گفت: "پاکستان جرئت تعرض علیه خاک افغانستان را دارد؛ زیرا این جرئت را امریکا برایش داده تا به طور آشکار علیه خاک افغانستان حملات راکتی را انجام دهد."

موصوف افزود اگر امریکا مخالف حملات راکتی نظامیان پاکستانی علیه خاک افغانستان است، پس چرا خاموش می باشد.

وی از رهبران حکومت وحدت ملی خواست که باید مردم افغانستان را از تعرض کشورهای بیرونی  نجات دهند.

در اخیر قطعنامه، در اعتراض به حملات راکتی نظامیان پاکستان بر خاک افغانستان به خوانش گرفته شد.

دراين قطعنامه آمده است که پاکستان، بايد تمام قوانین بین المللی احترام کند و از حملات راکتی شان خوددارى نمایند و حکومت افغانستان، از طریق دیپلماتیک این مشکل را حل نماید.

همچنان دربخش ديگر قطعنامه، از جامعه جهانی و امریکا خواسته شده که باید مطابق پيمان استراتیژیک امنیتی عمل نماید و از حملات راکتی نظامیان پاکستانی اقدام نمایند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement