خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جاپان نزديک به ١٨ ميليون دالر با افغانستان کمک مى کند

جاپان نزديک به ١٨ ميليون دالر با افغانستان کمک مى کند

Nov 27, 2017 - 17:21

کابل (پژواک، ٦ قوس۹۶): حکومت جاپان به ارزش ١٧،٧ میليون دالر، براى تهيۀ واکسين براى کودکان و ترويج توسعۀ مناطق روستايى مرزى افغانستان مساعدت مى کند.

توافقنامۀ پروژه هاى ياد شده، امروز ميان میتسوجی سوزوکا سفیر جاپان، تاکشی واتانایی نماینده ارشد اداره همکاری های جاپان، بانو ادل خدر نمایندۀ اداره یونیسف و جوسلین میسن رئیس عمومی پروگرام انکشافی ملل متحد در افغانستان، با حضور داشت فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، مختار غفوری نماینده وزارت احیا و انکشاف دهات و شرف الدین امام سفیر تاجکستان به امضا رسید.

این پروژه ها هر یک ٨.٦ میلیون دالر و ٩.١ میلیون دالر امریکایی میشود، به منظور خرید واکسین برای وقایه ١٠.٣میلیون طفل در مقابل فلج خواهد بود، که به شکل دورانی ١.٣٧ میلیون طفل و در حدود ٢.٥ میلیون زن در سنین بارداری تحت مصوونیت قرار گرفته و زندگی ١.٨ میلیون شهروند دیگر را که در ولسوالی سرحدی مرز تاجکستان و افغانستان ساکن هستند، رونق می بخشد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان در اين مراسم گفت که با حمایت دوامدار دولت جاپان، توانستند خدمات صحی به شمول خدمات مصوونیت را برای اطفال و زنان در افغانستان مهیا نمايند.

وى به جامعه جهانی اطمینان داد که به مصوونیت دورانی جلوگیری از شیوع ویروس پولیو در افغانستان ادامه خواهند داد.

بانو ادل خدر نماینده اداره یونیسف گفت: "از کمکهای دولت جاپان در ١٠ سال اخیر سپاسگزاریم که طی آن در حدود ١١.٦میلیون کودک و ٩.٢ میلیون زن در زمان بارداری در مقابل پنج مرض ساری در افغانستان واکسين شده اند."

وى افزود که کمکهای جاپان در محو پولیو از سال ٢٠٠٦ تا اکنون، سبب مصوونیت بیش از ٩.٥ میلیون طفل درطی روزهای کمپاين ملی پوليو که سالانه ٤ مرتبه برگزار میشود، شده است.

از سوی دیگر، پروژه رشد معیشت در ساحات مرزی افغان- تاجک که یکی از پروژه های بخش انکشافی ملل متحد می باشد، بودجه آن بر بنیاد فعالیت ها و دستاوردهای مرحله اول این پروژه (٩.١ میلیون دالر امریکایی) از سوی دولت جاپان و موسسه "JICA" تمویل می گردد.

هدف این پروژه، رشد معیشت در ساحات مرزی افغان- تاجک، بلند بردن سطح زندگی مردم افغانستان و تاجکستان در ولایات (کندز، بلخ، تخار و بدخشان) و همچنان در ولایت ختلان تاجکستان خوانده شده است.

مختار غفور زوی نماینده وزارت احیاء و انکشاف دهات گفت: این حمایت های سخاوتمندانه دولت جاپان در راستای رشد زندگی مردم تاثیرات به سزايی دارد، که در اثر تطبیق این پروژه، ٧ باب مرکز تسهیلات تجارت محلی اعمار می گردد و براى تعداد ٥٠٠ تن از باشندگان محل، زمینه کار مداوم مهیا می شود.

جوسلین ماسون مدیر اداره انکشافی ملل متحد (UNDP) توضیح داد که این پروژه فرصتی برای افزایش مهارت های مقامات محلی، جامعه مدنی و سازمان های بخش خصوصی را برای برنامه ریزی و مدیریت توسعه اقتصادی و اجتماعی فراهم میکند.

وی گفت در هر دو پروژه (یونیسف و UNDP ) وظیفه خود را در همکاری نزدیک با مقامات مربوط حکومت افغانستان و موسسه همکاری های بین المللی جاپان (جایکا) انجام خواهند داد.

متسوجی سوزوکا سفیر جاپان گفت که کمک با افغانستان در عرصه زراعت، امراض ساری اطفال و انکشاف دهات، از جمله اولویت های ما می باشد، که به خاطر تحقق خودکفایی پایدار در افغانستان، ما به همکاری نزدیک خود ادامه خواهیم داد و تلاش میکنیم تا کمک های خویش را به اساس نیازمندی های مردم افغانستان فراهم نمایيم.

این کمک ها در حالی ادامه دارد که جاپان از سال ٢٠٠١ تا اکنون، به بیش از ٤.٦ ميلیارد دالر امریکایی به افغانستان کمک کرده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement